Stoprocentní citronová šťáva vydrží v chladničce velmi dlouho
Zdroj vitamínu C – citrusové plody jsou nám dávány za vzor jako perfektní zdroj vitamínu C. Pochopitelně je těch vydatných zdrojů přírodního „céčka“ mnohem víc, například rakytník, černý bez, černý rybíz, šípky, meruňky či jablka, ovšem citrusy mají jednu zásadní výhodu. Obsahují totiž kyselinu citronovou, která patří mezi přírodní zázraky a v lidském těle vykonává důležitou službu. Ale pouze za předpokladu, že je konzumována spolu s dalšími složkami citronové šťávy 100 – tedy stoprocentní.
Perfektní odkyselovadlo – značný význam má citronová šťáva jako prostředek, který brzdí či téměř zastavuje kyselinotvorné procesy v těle, způsobené celou řadou nepříznivých vlivů, jako např. nevhodným složením stravy, nedostatkem pohybu a sedavým zaměstnáním, chronickým stresem, smogem či jinak znečištěným ovzduším. Těch negativních vlivů je dnes tolik, že citronovou šťávu užijete každý den.
Do limonád i dezertů – šťávu vylisovanou z citronů můžete využít pro přípravu limonád, například ji můžete přidat do minerálky Magnesia a doplnit do organismu hořčík i s vitamínem C a dalšími potřebnými látkami. Šťáva se hodí do různých sladkých pokrmů, jako jsou pudinky, koláče, dorty a jiné zákusky.
Zdravé pečení – chcete si upéct vynikající a zdravý ořechový či makový závin nebo makovec? Pokud vám nevyhovuje kynuté těsto a vystačíte jen s kypřicím práškem do pečiva a těstem pro klasickou buchtu, pak byste citronovou šťávu do těchto pokrmů měli přidat. Zlepší se tím vláčnost těsta a dojde k biochemickým reakcím jednotlivých složek, které budou i pro vás lépe stravitelné.
Vydrží dlouho v chladničce – citrony e vám v chladničce mohou brzy zkazit, začnou plesnivět nebo hnít, ovšem to neplatí pro šťávu v podobě stoprocentního koncentrátu. Vydrží vám doma mnohem déle a přitom v ní najdete prakticky to samé, co v citronech, tedy samozřejmě kromě citronové kůry, která se také občas hodí na pečení. Můžete tedy mít v chladničce, jak koncentrát ve sklenici tak i pár samotných citronů.