Čím se liší interiérové schodiště od venkovního
Není pochyb o tom, že schody patří k jednomu z největších vynálezů v historii lidstva. Umožnily nám snadno, pohodlně a bezpečně překonávat výškové rozdíly. Není tedy divu, že i dnes se s nimi v takřka nezměněné podobě setkává prakticky každý z nás, ať už doma či v zaměstnání.
Toto velké rozšíření má však i svou stinnou stránku. Staly se tak běžnou součástí našich životů, že jim prakticky nevěnujeme pozornost a ani nevnímáme širokou škálu materiálů, ze kterých mohou být vyrobeny. A ani si neuvědomujeme, co vše musí splňovat.
Je však třeba říci, že ačkoliv je máme spojeny spíše s vnitřkem domů, najdeme je i venku. A nejedná se pouze například o schody do domů, nýbrž i o ty, které nám ve městech pomáhají překonat místní výškový rozdíl. Asi budeme souhlasit, že každý z nich vyžaduje poněkud jiné materiály a jiný přístup.
Pokud jde o ta vnější, pak zde je dán především důraz na to, aby vhodně zapadala do okolí. Pokud je například vedle dlažba, pak je použit kámen o stejné barvě. Pokud je například v parku, mezi zelenými trávníky u štěrkové cesty, pak je zase použit takový materiál, který tomu odpovídá.
Hlavním kritériem pro jeho výběr je pak samozřejmě bezpečnost a výdrž. Musí odolat všem vnějším podmínkám, jako jsou srážky, ať už dešťové či sněhové, nebo měnící se teplota, a to s minimem údržby. Neboť tyto jsou obvykle ve vlastnictví města, a to si nemůže dovolit plýtvat penězi.
Interiérové schodiště Fa-havlicek naproti tomu musí být schopno nést i svou vlastní váhu. Zatímco to vnější je obvykle na zemi, a nehrozí tedy, že by se zřítilo, to vnitřní je často zavěšeno v prostoru. Musí tedy být vybrán takový materiál a použita taková konstrukce, aby tuto zátěž vydrželo. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že bývá používáno mnohem častěji.
Jak je vidět, postavit schodiště není ani zdaleka tak jednoduché, jak se zdá. I proto bychom jim měli věnovat větší pozornost. Rozhodně si to zaslouží.