Jak je to s těmi chudými důchodci podle odborníků
Určitě už každý z nás slyšel větu, která vyšla z úst seniora a která měla za účel postěžovat si na finanční stav v důchodu. Někoho věčně chudí důchodci iritují a někdo se seniory, kteří mají stálý nedostatek soucítí, a tak je politují.
§ Jak je to ale doopravdy?
§ Platí skutečně, že se dříve měli důchodci lépe?
Podle průzkumů se skutečně více nežli polovina dotázaných domnívá, že se současní důchodci potýkají s hmotnou nouzí. Jsou na tom zkrátka hůře nežli před padesáti lety. Skutečnost je maličko jiná.
o Současná doba důchodcům přeje mnohem více nežli před půl stoletím.
o Podle odborníků jejich kupní síla roste a žije se jim mnohem lépe.
Výpočet se provádí tím, že se důchody přepočítají na jednotlivé potraviny nebo nějaké běžné spotřební zboží. Je sice pravda, že současným důchodcům spolkne docela vysokou částku nájem za bydlení, ale v kupní síle jsou na tom stále lépe.
Spořit od narození se vyplatí
Důchody prostě doprovázejí různé mýty, které jsou tak zažité, že je lidé většinou pokládají za pravdu. Jedním z dalších je i tvrzení, že se stejně důchodu nedožiji. Možná, že je to dáno tím, že se důchodový věk neustále zvyšuje. Je ale zapotřebí počítat i s tím, že se zvyšuje i průměrný věk. U mužů je to sedmdesát let a už žen ještě o sedm let více. Možná právě z důvodu tohoto mýtu se lidé brání penzijnímu připojištění. Anebo se rozhodnou platit si ho až ve vyšším věku.
§ Pokud ale dobře počítají, pak zjistí, že spoření od třiceti let přinese v jejich šedesáti letech až osm set padesát tisíc korun.
§ A to už je docela slušná částka k důchodu.
Ten, kdo měl prozíravé rodiče a dostal penzijní připojištění už do peřinky, pak bude mít ve svých šedesáti letech přes tři a půl miliónu. Z toho už lze jistě žít spokojeným životem bezstarostného rentiéra. V tomto případě stačí ukládat pouhou tisícikorunu měsíčně.