Vytváříme zahradní jezírko
Velice oblíbeným prvkem, který zaručeně zkrášlí vaši zahradu, je jezírko. Popularita těchto zahradních rybníčků roste, a proto není nikdy dost informací, jak si to své vybudovat . Pojďte si přečíst základní informace o tom, kam jezírko usadit, jaký tip zvolit, nebo jak v něm vytvořit vhodné podmínky pro živočišný a rostlinný svět.
Vybíráme místo
Před výběrem místa, kde bude jezírko usazené, si musíme rozmyslet jakou úlohu náš rybníček bude plnit. Jestliže chcete například fontánu, je lepší volit v blízkosti obydlí, pakliže chcete vytvářet dostatečně dobré prostředí pro faunu a flóru, mělo by se jednat spíše o volné prostranství. Dobré je také volit území, kde během dne vytvoříte vhodnou rovnováhu mezi stínem a sluncem. Vodní rostliny si sice vyžadují přímý sluneční svit, ale například kvůli vysoké tvorbě řas, je dobré zajistit alespoň v poledních hodinách dostatek stínu. Samozřejmě myslíme i na estetickou část, kde se bude rybníček nejvíce hodit.
Tvar a hloubka
Velikost je samozřejmě po většinou přizpůsobena velikostí zahrady. Ale mějte na paměti, že příliš malé jezírko bude trpět na příliš teplou vodu a s největší pravděpodobností se nebude dařit jak fauně, tak ani flóře. Tvar je možný zvolit jakýkoliv, ale přirozeně lepším dojmem působí především kulaté tvary. Důležitou roli ale hraje hloubka. Jak to bývá v přírodě, ani na vaší zahradě byste neměli vytvářet pouze propast a hloubka by měla klesat pozvolna. Pokud chcete do jezírka nasadit ryby, nikdy by nemělo být hlubší méně než 1 metr. Na druhou stranu některým leknínům a rostlinám bohatě postačí i hloubka 30 centimetrů a je vhodné vytvořit jak mělčí, tak hlubší místa.
Fólie, beton, forma, nebo jíl?
Stavebním základem jezírek může být cokoliv, co nám zabrání úniku vody do zeminy. Samozřejmostí je naprostá nezávadnost vůči všemu živému. To znamená, že není vhodné volit například různé toxické materiály. Nejčastěji se využívají betonové a fóliové podklady. Jednodušší variantou pak bývá předem vyrobená forma. Betonové podklady jsou spíše zastaralou variantou, ale dodnes využívanou. Beton je prakticky tvarovatelný a lze z něho budovat přirozené tvary. Fólie jsou využívané nejčastěji a jsou asi nejpraktičtější. Pak je tu ještě varianta přirozeného jezírka. Ta spočívá ve vykopání jámy a důkladnému utěsnění jílem. Jíl totiž při jeho stlačení udrží vodu bez jejího prosáknutí.